• 54 282 46 78
  • szkola@szkola1.pl
  • ul. Wyspiańskiego 4, Aleksandrów Kujawski
Aktualności
Szkolna wycieczka do Berlina

Szkolna wycieczka do Berlina

09.12.2022 r. odbyła się wycieczka szkolna do Berlina. Zwiedzanie rozpoczęło się od wschodniej części miasta, w której można było zobaczyć  rzeźbę „Molecule Man”, autorstwa amerykańskiego rzeźbiarza Jonathana Borowsky’go,  umiejscowioną na rzece Szprewie. Następnym etapem był przejazd wzdłuż East Side Gallery, która jest galerią pomnikiem, poświęconym wolności, stworzonym przez artystów z całego świata. Mieści się ona na oryginalnym kawałku Muru Berlińskiego i ma długość ok 1316 m. Kolejnym miejscem był Alexanderplatz – jeden z najbardziej znanych placów wschodniego Berlina, miejsce spotkań młodzieży, wielu koncertów, itp. Tam właśnie można było wziąć udział w  pierwszym jarmarku bożonarodzeniowym, zjeść Currywurst lub Bratwurst im Brötchen oraz słodycze typu Schneeball czy serca z piernika.

            Potem miał miejsce spacer przez dzielnicę Mikołaja Nilokaiviertel oraz wzdłuż Sprewy gdzie można było podziwiać m.in.  katedrę berlińską „Berliner Dom”. Na ulicy Unter den Linden (pol. „pod lipami”) można było obejrzeć budynki Wyspy Muzeów, Uniwersytetu Humbolta i Bramę Brandenburską. Tuż obok bramy znajduje się budynek parlamentu niemieckiego czyli Reichstag. Jednym z głównych punktów programu było wjechanie na jego dach, zwiedzenie wnętrza szklanej kopuły i podziwianie Berlina.

            Później można było zobaczyć Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Jest to nietypowy pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej, który jest równocześnie głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. To, co sprawia, że jest to nietypowy pomnik to fakt, iż składa się z 2711 betonowych bloków, a każdy z nich symbolizuje stronę Talmudu. Następnie była ulica  Kurfürstendamm, bardzo reprezentacyjna, zwaną potocznie Ku’damm i drugi jarmark, na którym można było podziwiać ozdoby świąteczne i skosztować wielu przysmaków.

Zespół Szkół nr 1